Blackberry 10

Wczoraj przez 5 minut bawiłem się BlackBerry Z10 z nowym systemem BB10.

  • To nie było urządzenie  ktĂłre ostatecznie trafi do klientĂłw – coś między prototypem a wersją ostateczną, pomimo tego wyglądało bardzo zgrabnie, świetny ekran, obudowa wprawdzie dziwna w dotyku, ale moĹźe wersja dla klientĂłw będzie inna?
  • Dobrze trzyma się w ręku, telefon sprawia wraĹźenie bardzo lekkiego. Wg. specyfikacji około 130g, czyli więcej niĹź iPhone5, ale w dłoni nie czuć było róşnicy. Na pewno duĹźo lĹźejszy niĹź Lumia 820, ktĂłrej uĹźywam ostatnio.
  • Ekran bardzo wyraĹşny, czcionki bardzo ostre, nawet przy małym tekście (np. pomniejszone strony www)
  • Wspomaganie wpisywania tekstu (to suwanie do gĂłry, Ĺźeby wybrać słowo) – bardzo intuicyjne. Nie wiem, jak zachowuje się w przypadku języka polskiego, ale dla angielskiego było w miarę dokładne. Mam wraĹźenie, Ĺźe BlackBerry nie odgaduje kontekstu tak dobrze jak np. Microsoft w Windows Phone 8, więc podpowiedzi kolejnego słowa nie zawsze miały sens.
  • Mapy – są,  podobno TomTom?
  • Obsługa całego systemu – meh… taka sobie… Telefon nie ma fizycznych guzikĂłw typu „home” itp. – wszystko robi się suwaniem, np. z spoza ekranu z dołu do gĂłry, Ĺźeby wrĂłcić do ekranu startowego. Mam nadzieję, Ĺźe w wersji, ktĂłra ostatecznie trafi do klientĂłw poprawią czułość i dokładność. Przykładowo, Ĺźeby pokazać nieprzeczytane wiadomości suwa się jakoś tak do połowy ekranu, Ĺźeby przejść do samych wiadomości trzeba potem sunąć palcem w prawo – i to jakoś średnio działało. Po włączeniu youtube nie dało się z niego wyjść (mimo tego, Ĺźe to po prostu przeglądarka) – prĂłbowaliśmy w kilka osĂłb i dopiero po ktĂłrymś tam pociągnięciu telefon zareagował. Nie mam pojęcia dlaczego akurat z youtube był problem – z wyjściem z innych aplikacji nie mieliśmy takich problemĂłw.
  • No i na koniec – telefon się tnie. Teoretycznie procesor to dwurdzeniowy Snapdragon – ale zauwaĹźyliśmy, Ĺźe przy przełączaniu aplikacji czy przy przewijaniu stron www z dużą ilością grafiki – ekran przycina się na ułamek sekundy. Ładowanie stron www teĹź dziwnie wolne. Nie wyglądało to dobrze. Na pewno telefon nie był tak płynny jak iPhone, WP8 czy mocniejsze Androidy. Jednocześnie youtube odtwarza się płynnie.

This post is also available in: polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *