Wpływ kompresji na wykorzystanie pasma przez protokół RDP

Kompresja w protokole RDP
Architektura protokołu RDP (jak i innych protokołów wykorzystywanych w konkurencyjnych usługach centralnego przetwarzania) umożliwia włączenie bądź wyłączenie kompresji.
W przypadku klienta RDP wbudowanego w systemy operacyjne Microsoft (mstsc.exe) nie mamy możliwości zmiany tego ustawienia z interfejsu graficznego klienta. W przypadku klienta RDP dostarczanego z systemem Windows NT TSE kompresja była domyślnie wyłączona. Od Windows 2000 wzwyż opcja ta jest domyślnie włączona a wyłączyć ją można wpisując 0 zamiast 1 w linii:
compression:i:1
w pliku .rdp opisującym dane połączenie.

Kompresja RDP a obciążenie procesora
Na początku trzeba podkreślić, Ĺźe dodatkowe obciążenie procesora związane z włączeniem kompresji w protokole RDP 5.0 jest minimalne. Wszelkie obawy administratorĂłw powinien rozwiać artykuł opublikowany przez Microsoft: „Remote Desktop Protocol (RDP) Features and Performance”.

Kompresja RDP a wykorzystanie sieci
Skoro już wiemy, że kompresja nie obciąży zbytnio CPU zastanówmy się, co możemy dzięki niej zyskać.
OdpowiedĹş jest oczywista – niĹźsze wykorzystanie sieci. O ile niĹźsze? Na poniĹźszych wykresach znajduje się odpowiedĹş.
Dodam tylko, że środowisko testowe i pomiary są identyczne jak w tym wpisie i do niego proszę zajrzeć po szczegóły. W pomiarach wykorzystanych przy tworzeniu poniższych wykresów korzystałem z klienta rdesktop 1.4.1 uruchomionego na maszynie z systemem Fedora Core 5.


Wykres 1 Porównanie wykorzystanego podczas testu „Edytor tekstu” pasma w zależności od kompresji, protokół RDP, klient rdesktop 1.4.1


Wykres 2 Porównanie czasu wykonywania testu „Edytor tekstu” w zależności od przepustowości sieci przy włączonej i wyłączonej kompresji, protokół RDP, klient rdesktop 1.4.1


Wykres 3 Porównanie wykorzystanego podczas testu „Arkusz kalkulacyjny” pasma w zależności od kompresji, protokół RDP, klient rdesktop 1.4.1


Wykres 4 Porównanie czasu wykonywania testu „Arkusz kalkulacyjny” w zależności od przepustowości sieci przy włączonej i wyłączonej kompresji, protokół RDP, klient rdesktop 1.4.1


Wykres 5 Porównanie wykorzystanego podczas testu „Przeglądarka zdjęć” pasma w zależności od kompresji, protokół RDP, klient rdesktop 1.4.1


Wykres 6 Porównanie czasu wykonywania testu „Przeglądarka zdjęć” w zależności od przepustowości sieci przy włączonej i wyłączonej kompresji, protokół RDP, klient rdesktop 1.4.1

Podsumowanie
Jak wynika z przedstawionych powyĹźej wynikĂłw, kompresja RDP w znaczny sposĂłb wpływa na wykorzystanie sieci. Największą róşnicę widzimy przy aplikacjach zawierających małą ilość grafiki jak edytor tekstu czy arkusz kalkulacyjny – w tych dwĂłch wypadkach wykorzystanie pasma było średnio około 3 razy większe jeĹźeli kompresja została wyłączona.
Jeszcze lepiej pokazuje wpływ kompresji wykres przedstawiający czas wykonania testĂłw – szczegĂłlnie w przypadku edytora tekstu i dostępnego pasma poniĹźej 128Kbps.
Jednocześnie widać, Ĺźe nawet aplikacje zawierające dużą ilość skomplikowanej grafiki, dają się „kompresować” i dzięki temu zmniejsza się wykorzystanie naszej sieci a co za tym idzie poprawia się jakość pracy klientĂłw pracujących zdalnie.
Przy okazji odsyłam do porĂłwnania klientĂłw RDP  – opisywany w tym wpisie klient RDP: tsclient ma wyłączoną domyślnie kompresję RDP (i nie moĹźna jej włączyć). Czarno na białym widać na wykresach, jaki wpływ na komfort pracy ma takie a nie inne ustawienie tego klienta. Wszystkim pracującym z tsclient jeszcze raz gorąco polecam przejście na rdesktop.

This post is also available in: polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *