Windows Phone 8 kroczy ścieżką aktualizacji Androida

Zanim Microsoft ogłosił oficjalnie Windows Phone 8 łudziłem się, Ĺźe przyjmą model Apple jeĹźeli chodzi o dystrybucję systemu operacyjnego. Przy jednym, scentralizowanym ĹşrĂłdle aktualizacji łatwo moĹźna kontrolować to, co ostatecznie trafia do uĹźytkownikĂłw. Jednocześnie uĹźytkownicy są zadowoleni – bo ich telefony mają najświeĹźszą moĹźliwą wersję systemu w momencie wypuszczenia jej przez producenta. IT i Security są zadowolone – łatki dotyczące bezpieczeństwa itp. moĹźna instalować za jednym zamachem u wszystkich uĹźytkownikĂłw.

Niestety, obserwując proces wypuszczania tzw. Portico widać, Ĺźe Microsoft przyjął model Androida. Sami opisują to tu w ten sposĂłb: „This update will be made available at different times, depending on your country or region, mobile operator, and phone model.”

Czyli, w skrĂłcie, jesteś na łasce producenta telefonu, operatora… i na dodatek jeszcze wszystko moĹźe zaleĹźeć od kraju i regionu w ktĂłrym mieszkasz.

Jestem rozczarowany. W przypadku Androida sytuacja jest taka, Ĺźe producentom nie chce się testować aktualizacji Google na starych modelach – im zaleĹźy na sprzedaĹźy nowych urządzeń. Operator teĹź nie będzie marnował energii na przystosowanie i testowanie kaĹźdej aktualizacji na wszystkie sprzedawane telefony. Prowadzi to do sytuacji, ktĂłrą opisałem tu: Android – smutna historia osieroconych telefonĂłw.

Jak wyglądało to w praktyce? Dystrybucja aktualizacji Portico zaczęła się około 19-tego grudnia 2012 od urządzeń HTC 8x w amerykańskim T-mobile. Potem przyszła kolej na Nokie w AT&T, tuĹź przed Nowym Rokiem aktualizacja dotarła na Nokie w Wielkiej Brytanii. Od stycznia 2013 powoli reszta świata… Warto dodać, Ĺźe do tej pory nie jest dostępna na deweloperskie wersje Nokii.

Co to oznacza dla przyszłości telefonĂłw z Windows Phone 8? Podejrzewam, Ĺźe niestety nic dobrego. 2 miesiące na rozpropagowanie aktualizacji przy ograniczonej liczbie modeli telefonu i operatorĂłw? Czekam na moment, kiedy Nokia czy operatorzy ogłoszą, Ĺźe np. Lumia 920 juĹź nie będzie aktualizowana…

This post is also available in: polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *