przypisy do „my annoyances with Windows Phone 8”

Hi Reddit, I have been using Windows phone for nearly 2 years now, here’s my annoyances with Windows Phone 8 – warto przeczytać, tekst czytał m.in. podobno Joe Belfiore, manager programu Windows Phone.

Pozwolę sobie na skomentowanie tekstu Rahula.

Moja historia z telefonami z Microsoftem na pokładzie zaczęła się od WinMo 6. Przygodę z Windows Mobile zakończyłem na 6.5 w 2010. Kolejne dwa lata siedziałem na Androidzie. W ostatnie wakacje przez chwilę uĹźywałem Wp7.5. Z WP8 mam kontakt od mniej więcej sierpnia 2012 – od wypuszczenia SDK, w ktĂłrym był emulator. Potem uĹźywałem firmowej Lumii 920 i Lumii 820 na zmianę z Androidem.

 1. Brak centrum powiadomień – o tak! NiektĂłrzy twierdzą, Ĺźe to menu start ma być centrum powiadomień i odczytamy liczbę nieprzeczytanych wiadomości z kafelkĂłw. W praktyce oznacza to, Ĺźe jeĹźeli przegapiłeś jakąś wiadomość od aplikacji, ktĂłrej nie masz na kafelkach (np. Skype nie mam na kafelkach) – to twoja strata. Nigdy nie dowiesz się, Ĺźe ktoś coś od ciebie chciał. Nawet dla tych, ktĂłre na kafelkach masz, sprawdzenie czy są jakieś nowe wiadomości oznacza, Ĺźe musisz wyjść z aplikacji… Czyli wychodzisz do menu start, i gapisz się jak sroka w gnat czekając czy przy ktĂłrejś z aplikacji czy koncie pocztowym nie pojawia się cyferka. Czekając, bo ktoś w Microsofcie uznał, Ĺźe odświeĹźanie kafelkĂłw będzie ładnie animowane z opóźnieniem. Acha no i masz nadzieję, Ĺźe aplikacja ktĂłrą opuściłeś, poprawnie przywrĂłci swĂłj stan.
 2. Kafelek „Me” („ja”?) – nigdy nie znalazłem tu nic przydatnego. Nie pojawiają się wiadomości z Facebooka czy innych kont – widzę tylko jak ktoś oznaczy mnie na zdjęciu. MoĹźna wrzucać stąd proste aktualizacje na portale społecznościowe. Jedynym plusem tego kafelka jest moje zdjęcie na nim 😛
 3. Automatyczna instalacja aplikacji przy przesiadaniu się na inny telefon – nie miałem za duĹźo aplikacji do przeinstalowania przy przesiadaniu się np. z Lumii 920 na 820 – więc nie miałem z tym za duĹźo problemu 🙂
 4. Przycisk wyszukiwania – nie ma się co łudzić, Ĺźe Microsoft pozwoli wybrać inną wyszukiwarkę niĹź Bing. I nie ma co ukrywać, Ĺźe Bing jest słabą wyszukiwarką, więc guzik ten ma wyłącznie funkcje estetyczne, ładnie podświetlając dolną część ekranu. W zasadzie jedyne co mogłoby go uratować, to Ĺźeby zaczął działać jako przycisk wyszukiwania w aktywnej aplikacji.
 5. Brak profili dĹşwięku/wibracji – to wpisuje się w ogĂłlny schemat mocno ograniczonej liczby ustawień na telefonie. Nie chcę zaraz kaĹźdemu z kontaktĂłw przypisywać osobnej melodyjki, ale nawet proste profile typu cichy/cichy z wibracją/głośny + ustawienia multimediĂłw mi by wystarczyły. W tym momencie musisz bawić się z głośnością i ustawieniami wibracji w zaleĹźności od potrzeb.
 6. Pseudo relacja z Windows 8 – w sumie i tak byłem zaskoczony jak w pewnym momencie wczesne wersje Windows 8 w ogĂłle zaczeły rejestrować podłączenie telefonu z Windows Phone 8. Ale rozumiem, Ĺźe będzie to bolało kaĹźdego kto korzystał z WP7/7.5 i Zune.
 7. Brak blokady obrotu ekranu – oprĂłcz Youtube, ktĂłry uznaje, Ĺźe zawsze przekręcisz telefon. Przeciętnie denerwujące.
 8. Obsługa multitaskingu przez aplikacje – zgodzę się i nie. Microsoft mĂłgłby sam dorzucać tą linijkę odpowiedzialną za obsługę przerywania i przywracania aplikacji. Z drugiej strony to tylko jedna linika.
 9. Sklep – i mieszanie aplikacji dla WP8 i WP7. Tu wydaje mi się, Ĺźe Microsoft ma większe problemy – słyszałem o znikających aplikacjach, aplikacjach pojawiających się zanim deweloperzy prześlą ostateczną wersję, kłopoty z podcastami poza USA….
 10. Pasek statusu/belka statusu – ja bym akurat nie chciał, Ĺźeby była widoczna cały czas. Ale moĹźe przynajmniej opcja w ustawieniach?
 11. Odtwarzanie muzyki bez przerw – nie mam zdania, nie słucham muzyki na WP8
 12. Brak radia FM – zaskakujące, Ĺźe go nie ma. Ktoś zapomniał dodać do wymagań? Czy wszyscy w Redmond mają nieograniczony abonament na przesyłanie danych?
 13. Ograniczenia w dostępie do funkcji – Rahul pisze o Xbox music, ktĂłego nie ma w Indiach. Podcasty nie działają poza USA…
 14. Uproszczenie dzwonienia – np. brak podpowiedzi przy wstukiwaniu numeru. No i cała aplikacja do dzwonienia jest trochę dziwaczna – brak spĂłjności między poszczegĂłlnymi ekranami.
 15. Naprawić kalendarz – no tak, nawet największy kafelek kalendarza mieści „aĹź” jedno zdarzenie. I gdzie do diaska mogę zmienić domyślny kalendarz z hotmaila na coś bardziej przydatnego? Widok tygodniowy – brak.
 16.  Pokrętne sortowanie w menu ustawień – moĹźe sortowanie było alfabetyczne jeĹźeli elementy były po fińsku? Nie wiem, ale logiki tam nie ma.
 17. Hasło w „Kids Corner” – tu się zgodzę, kiedy pierwszy raz bawiłem się tą funkcją za nic nie mogłem zrozumieć czemu wymagane jest tam hasło.
 18. Kopia zapasowa menu start – nie obraziłbym się, jakby była. Ale juĹź bardziej przydałaby się kopia kont pocztowych. Bo przy przejściu z 920 na 820 skopiował się twitter i FB, ale juĹź konta pop3 – nie.
 19. Wybieranie wszystkich wiadomości – ktoś poprawił Rahula – bo jest, ale tylko dla SMSĂłw. Dlaczego nie ma tej funkcji dla emailii – to pewnie słodka tajemnica S. Ballmera.
 20. Podcasty – traktowane w WP8 po macoszemu. Chyba cały czas nie działają poza USA. Nie korzystam z podcastĂłw na WP8.
 21. IE10 i brak alternatyw – kolega sugeruje, Ĺźeby brakujący przycisk „do przodu” zastąpić przeglądaniem historii przeglądarki – w sumie moĹźe być… Brak innych przeglądarek? Prędzej czy później pojawią się, miejmy nadzieję.
 22. Instalacja aplikacji i zapisywanie załącznikĂłw na karcie SD – na karcie SD moĹźecie zapisać sobie teraz zdjęcia, muzykę i wideo. I tyle. W przypadku Nokii 820 na chwilę obecną, przy paru aplikacjach i niezbyt aktywnym korzystaniu z telefonu, zostało mi tylko 1.6GB wolnego. O ile kojarzę w najgorszej sytuacji są właściciele HTC 8s, ktĂłrzy na dzieńdobry dostają tylko około 1GB wolnego miejsca na aplikacje. Tyle potrafi zająć jedna gra (Sonic CD waĹźy o ile kojarzę 900+ MB).
 23. Alternatywa dla Zune – o ile pamiętam swego czasu Microsoft zalecał korzystanie z iTunes do zarządzania muzyką na WP8 (!). Teraz coś pozmieniali, i to FAQ poleca korzystanie z „chmury” (czyli powiedzmy szczerze – SkyDrive), Xbox Music (ktĂłry nie w kaĹźdym kraju działa) czy z karty SD (ktĂłrej obsługi nie mają flagowe telefony Nokii czy HTC 🙂 )
 24. Brak VPN – o tym jak WP8 wspiera przedsiębiorstwa napiszę inną razą
 25. Xbox Live – nie mam zdania
 26. Wypuszczanie aktualizacji – Portico pojawiło się po 3 miesiącach (grudzień 2012) a dostarczenie go na wszystkie telefony wciąż trwa. Microsoft jakoś wynegocjował sobie z Googlem utrzymanie wsparcia dla ActiveSync przez kolejne 6 miesięcy – dając Microsoftowi czas na wsparcie CardDAV i CalDAV. Czy zdążą? Zobaczymy. Zakładam, Ĺźe tak.

Od siebie dodam:

 • Niestabilne aplikacje – ale to nie wina Microsoftu. Niestety psuje obraz całej platformy. Nokia Drive+ (swoją drogą ciągle „beta”), Baconit czy Where’s my water? potrafią zamknąć się w dowolnie wybranym momencie.
 • Ograniczona dostępność aplikacji – news z wczoraj to Spotify, ale ciągle mało, mało… Gdzie np. Pandora? O aplikacjach Google juĹź nie wspomnę. gMaps się nie liczy – bo jest wolny i nie wspiera logowania zabezpieczonego SMSem
 • Darmowe aplikacje dla uĹźytkownikĂłw Nokii – super, i super, Ĺźe Nokia udostępniła Drive dla innych telefonĂłw. Ale jedna aplikacja nie sprawi, Ĺźe uĹźytkownicy np. HTC nie są niezadowoleni.

This post is also available in: polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *