Wpływ rozdzielczości na wykorzystanie pasma przez protokół RDP

Dziś króciutko o wpływie rozdzielczości w sesji terminalowej na wykorzystanie pasma przez protokół RDP.

Środowisko
Znowuż wracamy do środowiska, które opisałem już wcześniej w tym wpisie. Poruszamy się tym razem tylko w obrębie klienta RDP wbudowanego w Windows XP (chodzi o  wersję 5.1, na chwilę obecną przez Windows Update dostępna jest od pewnego czasu wersja 6.0).

Wyniki
PoniĹźsze wykresy wymagają, moim zdaniem, krĂłtkiego objaśnienia. Starałem się na nich pokazać, jak zmienia się wykorzystanie pasma wraz ze wzrostem rozdzielczości i porĂłwnać je do całkowitej liczby pikseli wyświetlanych w sesji terminalowej. Pomiary wykorzystania pasma i liczbę pikseli na ekranie porĂłwnałem do wartości osiąganych w rozdzielczości 800×600 stąd wszystkie wykresy zaczynają się od wartości 1.
Na wykresach pojawiają się trzy linie:

  1. Zielona – wzrost liczby pikseli wyświetlanych w sesji terminalowej
  2. Niebieska – maksymalne wykorzystanie pasma podczas testu
  3. Granatowa – średnie wykorzystanie pasma podczas testu


Wykres 1 Wzrost wykorzystania pasma wraz z rozdzielczością w przypadku aplikacji zawierającej głównie statyczną grafikę.


Wykres 2 Wzrost wykorzystania pasma wraz z rozdzielczością w przypadku aplikacji wyświetlającej oprócz tekstu pewne elementy graficzne.


Wykres 3 Wzrost wykorzystania pasma wraz z rozdzielczością w przypadku aplikacji wyświetlającej pokaz zdjęć.

Podczas badań mierzyłem też czas wykonania testów. Wyniki w poniższej tabeli:

Tabela 1 Wpływ rozdzielczości na czas wykonania testów.

Wykresy powyĹźej zostały przeliczone odpowiednio przez czas trwania testĂłw, poniewaĹź uznałem, Ĺźe wykorzystany przeze mnie sprzęt mĂłgł mieć wpływ na czas wykonania testĂłw w wyĹźszych rozdzielczościach. Oczywiście mogę się mylić i wolniejsze przetwarzanie grafiki przy wyĹźszych rozdzielczościach, widocznie szczegĂłlnie w teście „przeglądarka zdjęć”, jest niezaleĹźne od mocy procesora czy ilości pamięci.

Podsumowanie
Nie wiem, czy moje wnioski są trafne, ale z analizy wynika, że protokół RDP dobrze radzi sobie z podwyższaniem rozdzielczości. Większa ilość pikseli, które serwer przesyła do klienta, nie wpływa znacznie na wykorzystanie łącza. Nawet w przypadku aplikacji o dużej ilości zmiennej grafiki (przeglądarka zdjęć) wykorzystanie pasma rosło wolniej niż teoretyczna ilość pikseli wyświetlanych na ekranie.
Warty odnotowania jest na pewno zdecydowanie dłuĹźszy czas trwania testĂłw. Wyświetlenie po stronie klienta tej samej ilości tych samych zdjęć trwało prawie dwukrotnie dłuĹźej przy rozdzielczości 1280×1024 niĹź przy 800×600. W przypadku aplikacji zawierających mniejszą ilość grafiki czas ten wzrasta minimalnie.
Możliwe, że na dłuższy czas wyświetlania miał wpływ używany przeze mnie podczas testów sprzęt, dlatego obliczenia dotyczące średniego i maksymalnego wykorzystania pasma uwzględniły różnice w czasie.

This post is also available in: polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *