Wpływ głębi kolorów na wykorzystanie pasma

Kontynuując badanie wpływu różnych czynników na pasmo wykorzystywane przez protokoły zdalnej prezentacji przejdźmy do zbadania wpływu głębi kolorów na interesujące nas wartości.

Środowisko
Znowuż wracamy do środowiska, które opisałem już wcześniej w tym wpisie. Poruszamy się tym razem tylko w obrębie klienta RDP wbudowanego w Windows XP (chodzi o wersję 5.1, na chwilę obecną przez Windows Update dostępna jest od pewnego czasu wersja 6.0).

Pomiary
Tym razem pomiary były dość proste – poszczegĂłlne testy zostały przeprowadzone w 8-bitowej głębi kolorĂłw (wszystkie pozostałe w innych wpisach dotyczą 16-bitowej głębi kolorĂłw czyli tzw. „tysiące”) a następnie porĂłwnane z wynikami przy 16 bitach.

Wyniki
Na początek tabelka – porĂłwnanie:

Tabela 1 Wzrost (na czerwono) lub spadek (na zielono) wykorzystanego pasma w Kbps przy wzroście głębi kolorów z 8 do 16 bitów

I od razu krĂłtkie wyjaśnienie – „Average rate” to średnie wykorzystanie pasma podczas testu. „Peak rate” to maksymalne wykorzystanie pasma podczas testu. Od razu rzuca się w oczy ciekawostka – generalnie wykorzystanie pasma wzrasta wraz ze wzrostem głębi kolorĂłw (logicznie). Jednak w przypadku arkusza kalkulacyjnego i klientĂłw RDP Microsoft (MSTSC) wykorzystanie pasma zmalało. JeĹźeli ktoś potrafi to wytłumaczyć – proszę o sygnał. Ja tłumaczę to sobie optymalizacją klientĂłw Microsoft i Excela pod kątem 16-bitowej głębi kolorĂłw. MoĹźliwe teĹź, Ĺźe wykresy wyświetlane podczas testu są inaczej renderowane i stąd takie zachowanie aplikacji?

Powyższa tabela dotyczy sieci o przepustowości 100Mbps. Jeżeli kogoś interesuje wpływ głębi kolorów na zachowanie klientów przy ograniczonej przepustowości łącza to zapraszam do przejrzenia poniższych wykresów:

Wykres 1 Porównanie czasu wykonywania testu „Edytor tekstu” przez wszystkich przetestowanych klientów RDP w zależności od przepustowości sieci przy 16-bitowej i 8-bitowej głębi kolorów (odpowiednio bez oznaczenia i z oznaczeniem [8bit])


Wykres 2 Porównanie czasu wykonywania testu „Arkusz kalkulacyjny” przez wszystkich przetestowanych klientów RDP w zależności od przepustowości sieci przy 16-bitowej i 8-bitowej głębi kolorów (odpowiednio bez oznaczenia i z oznaczeniem [8bit])


Wykres 3 Porównanie czasu wykonywania testu „Przeglądarka zdjęć” przez wszystkich przetestowanych klientów RDP w zależności od przepustowości sieci przy 16-bitowej i 8-bitowej głębi kolorów (odpowiednio bez oznaczenia i z oznaczeniem [8bit])

Wnioski
Co, moim zdaniem wynika dla nas z powyĹźszych pomiarĂłw?
Po pierwsze – jeĹźeli mamy dużą dostępną przepustowość (56-128Kbps na uĹźytkownika) i aplikację bez większej ilości grafiki – nie musimy się przejmować głębią kolorĂłw. Dopiero jeĹźeli dostępna przepustowość jest problemem (i uĹźytkownikom nie będzie przeszkadzała gorsza jakość obrazu… 😉 ) – obniĹźamy głębię kolorĂłw.
Po drugie – wpływ głębi kolorĂłw na wykorzystanie pasma moĹźe zaleĹźeć od aplikacji i od klienta protokołu (patrz Arkusz kalkulacyjny powyĹźej). Zanim więc przytniemy głębię kolorĂłw warto sprawdzić czy na pewno w ten sposĂłb zaoszczędzimy na wykorzystaniu pasma….

This post is also available in: polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *