Windows Phone 8: to nie są certyfikaty, których szukacie

W skrĂłcie: SSL w Windows Phone 8 jest popsute

Testowaliśmy telefony z WP8 uĹźywając serwera, ktĂłry wymaga uwierzytelniania uĹźytkownika za pomocą certyfikatĂłw. Po wrzuceniu na urządzenie certyfikatu z naszego CA – telefon łączył się z serwerem. Czasem pokazywał się z certyfikatem naszego CA, a czasem z zupełnie innym.

PoniĹźej zrzuty ekranu z sesji SSL. Interesująco zaczyna się po tym, jak serwer zarząda certyfikatu wysyłając „Certificate Request” (kliknij w obrazek, Ĺźeby zobaczyć go w pełnej rozdzielczości):

Certificate Request

Nasz serwer zażądał certyfikatu klienta pasującego do DN naszego własnego CA.

A oto odpowiedĹş klienta:

Co tu widzimy? Telefon odpowiedział certyfikatem wydanym przez Microsoft, zamiast podać nasz certyfikat, lub po prostu anulować transakcję.

Hierarchia tego certyfikatu:

  • Certificate (id-at-commonName=urn:wp-ac-hash-2:PAzCfbUuekP_SrTA0NUecBjyqN1f5,id-at-organizationalUnitName=9DFF3EFECE1B1D3E352EF654DEFBB9DED7)
    • Certificate (id-at-commonName=Microsoft Genuine Windows Phone CA4,id-at-organizationalUnitName=GFS,id-at-organizationName=Microsoft Corporation,id-at-localityName=Redmond,id-at-stateOrProvinceName=WA,id-at-countryName=US)
      • Certificate (id-at-commonName=Microsoft Windows Phone PCA,id-at-organizationName=Microsoft Corporation,id-at-localityName=Redmond,id-at-stateOrProvinceName=Washington,id-at-countryName=US)

Wujek Google niestety nie pomĂłgł w odpowiedzi na pytanie czym jest „wp-ac-hash-2”, ale wygląda to na certyfikat urządzenia wystawiony przez Global Foundation Services (GLS) Microsoftu. Wg. http://www.globalfoundationservices.com/ jest to jednostka zarządzająca chmurą w MS, więc nie zdziwiłbym się, gdyby był to certyfikat odpowiedzialny za uwierzytelnianie telefonu z usługami Microsoftu takimi jak Zune, sklep etc.

Nie wygląda to ciekawie. Wnioski nasuwają mi się takie:

  • Uwierzytelnianie za pomocą certyfikatĂłw moĹźe działać lub nie – w zaleĹźności od tego czy telefon będzie miał dobry humor i odpowie poprawnym certyfikatem lub nie
  • Telefon moĹźe mieć problemy z kontaktem z usługami Microsoftu, jeĹźeli takowe wymagają certyfikatu. WyobraĹźam sobie, Ĺźe moĹźe przestać działać na telefonie sklep, lub telefon nie będzie w stanie uwierzytelnić oprogramowania
  • Certyfikaty mogą być wystawione na atak poprzez proxy wywołań telefonu do usług korzystających z uwierzytelniania za pomocą certyfikatĂłw. Atakujący nakłania uĹźytkownika do wejścia na swĂłj serwer w internecie, ktĂłry żąda certyfikatu i liczy na to, Ĺźe telefon uĹźytkownika przedstawi certyfikat wykorzystywany np. do korporacyjnej poczty. Następnie atakujący przekierowuje negocjację SSL do docelowego serwera, gdzie będzie wyglądało jakby to uĹźytkownik kontaktował się ze swoją skrzynką pocztową.

A tak przy okazji – wygląda na to, Ĺźe obsługa certyfikatĂłw w Windows Phone 8 została potraktowana po macoszemu. Wystarzczy obejrzeć ten dokument: Windows Phone 8 Certificate Installation. Jedyną opcją na dostarczenie certyfikatu jest poczta lub IE? Nie ma moĹźliwości instalowania certyfikatĂłw przez protokół MDM?

 

GDR2: Radio FM w Windows Phone 8?

The Verge powołuje się na źródła w Microsofcie pisząc, że kolejna aktualizacja WP8 będzie wspierała radio FM. Chodzi o GDR2 (General Distribution Release 2), dla przypomnienia Portico to GDR1. Wygląda na to, że radio obsługiwały będą Lumia 920 i 820 oraz inne kompatybilne telefony. Okazuje się, że klucze w rejestrze nie były tam bez powodu.

Przy okazji the verge opisuje inne aktualizacje, które do GDR2 ma dodać Nokia: odblokowanie ekranu przez dwukrotne stuknięcie, szybkie wyciszanie, profil kolorów ekranu.

Aktualizacja ma być dostępna wkrĂłtce – zakładam, Ĺźe zanim Google ostatecznie wyłączy ActiveSync dla uĹźytkownikĂłw Windows Phone pod koniec lipca.

Podglądanie rejestru Windows Phone 8

W przypadku Windows Phone 8 niestety nie mamy oficjalnie prawie żadnego dostępu do logów czy rejestru systemu. Ogranicza to bardzo mocno możliwość‡ sprawdzenia, co tak naprawdę w telefonie się dzieje. Na forum Windows Phone 8 Development and Hacking możemy poczytać jak podmontować pliki ffu lub np. jak wygląda układ partycji w telefonie.

A poniżej moja recepta na odczytanie rejestru z emulatora WP8 – bardzo przydatne np. przy rozkładaniu MDM w WP8 na cz궛ci.

  1. Startujemy emulator WP8 i wykonujemy operacje, których wynik potem chcemy podejrzeć (np. rejestrujemy telefon z Intune)
  2. Podczas kiedy emulator jest włą…czony, kopiujemy plik %userprofile%\AppData\Local\Microsoft\XDE\*.avhd do jakiegoś innego katalogu, np. na pulpit (powinien być tylko 1 plik avhd). Dlaczego przy włączonym emulatorze? Ponieważ przy wyłączaniu emulatora plik .avhd nie jest łączony z obrazem dysku emulatora, emulator przywracany jest do stanu początkowego. Można to obejść‡ uruchamiając XDE.exe ręcznie – ale ta metoda ostatnio nie chciała działać na moim komputerze więc nie uznaję™ jej za stabilną.
  3. Zmieniamy nazwę pliku .avhd na .vhd
  4. Klikamy prawym przyciskiem myszki na .vhd i montujemy dysk
  5. W systemie pojawia nam się kilka dysków (odpowiednie partycje WP8) – szukamy tego z plikiem \Windows\System32\config\SOFTWARE (w moim wypadku był to dysk G)
  6. Kopiujemy cały folder \Windows\System32\config do jakiegoś nowego katalogu, np. na pulpicie
  7. Cyścimy atrybuty (tylko do odczytu, archiwalny, system etc.) z plików w tym katalogu
  8. Montujemy hive SOFTWARE używając regedit-a (http://www.petri.co.il/edit_registry_settings_for_users_other_than_myself.htm)
  9. Rozpoczynamy zabawę™

Co ciekawego można tam znaleźć‡?

  • Wygląda na to, że są obecne klucze związane z radiem FM – czyli Microsoft przygotowywał‚ się do wsparcia radia w telefonach?
  • Ze spraw związanych z MDM:
    • \Microsoft\Enrollment – informacje dotyczące rejestracji telefonu
    • \Microsoft\Enrollment\OmaDmRetry – ustawienia protokołu OMA DM, jeżeli chodzi o połą…czenia z serwerem
    • \Microsoft\EnterpriseAppManagement\Database\Tbl_EnrollmentToken -€“ informacje dotyczące Application Enrollment Token (AET)
    • \Microsoft\EnterpriseAppManagement\Database\Tbl_XAPRequest -“ informacje dotyczące aplikacji firmowej – z uwzglę™dnieniem np. tego czy pobranie jej się powiodło lub jaki wystąpił błąd
    • \Microsoft\Provisioning -€“ żyła złota, m.in. lista wspieranych CSP? Wygląda na to, że jest ich dużo więcej niż opisywane w oficjalnej dokumentacji, np. „BrowserFavorite” czy „HotSpot”… oba znane z Oma dla Windows Mobile… naprawdę ciekawa sprawa

Zarządzanie Windows Phone 8 cz.1

Krótki wstęp o tym, jak Microsoft rozszerzył możliwości zarządzania telefonami w Windows Phone 8.

Dla przypomnienia – telefony Windows Phone 7.x wspierały jedynie protokół ActiveSync – a więc wymuszenie polityki haseł czy kasowanie danych na telefonie odbywało się z poziomu Microsoft Exchange lub innych rozwiązań korzystających z tego protokołu. Rozwiązanie moĹźe wystarczające dla niektĂłrych, jednak nie dla firm wymagających bardziej rozbudowanego zarządzania czyli np. inwentaryzacji aplikacji itp.

Z myślą o bardziej wymagających klientach w Windows Phone 8, oprĂłcz zarządzania przy pomocy ActiveSync, pojawiło się coś, co Microsoft nazywa „Enterprise Device Management” a w sumie jest MDM – Mobile Device Management. SpĂłjrzmy więc czym to się je.

Na początek ĹşrĂłdło informacji. Microsoft zamieszcza dokumentację do swojego MDM tutaj: http://www.windowsphone.com/en-us/business/phone-management . OprĂłcz odnośnikĂłw do sekcji o ActiveSync, SCCM czy Intune znajdziemy link do  dokumentu „Enterprise Device Management Protocols”. Dokument ten w szczegółach opisuje MDM dla Windows Phone 8. UWAGA, dokument ten jest w miarę często modyfikowany – obecna wersja oznaczona jest „February 2013—DRAFT” i jest chyba trzecią czy czwartą wersją, jaką znam.

A więc co mamy:

  • wbudowanego klienta do rejestracji i zarządzania telefonem
  • wsparcie dla otwartego protokołu OMA DM (Open Mobile Alliance Device Management) znanego z… Windows Mobile
  • zarządzanie telefonem przy pomocy obiektĂłw CSP – Configuration Service Provider
  • zarządzanie aplikacjami firmowymi
  • wymuszenie polityki haseł
  • szyfrowanie pamięci telefonu – ale nie karty SD, oraz szyfrowania nie moĹźna wyłączyć
  • moĹźliwość wyłączenia karty SD
  • zerowanie telefonu – dotyczy tylko pamięci wbudowanej telefonu, nie formatuje karty SD
  • konfiguracja certyfikatĂłw na telefonie – dodawanie zaufanych certyfikatĂłw
  • konfiguracja klienta poczty – konta Exchange i POP3/IMAP4
  • pobieranie informacji o telefonie typu model, wersja systemu etc.
  • przesyłanie tokenĂłw dewelopera (AET – Application Enrollment Token) – umoĹźliwiających instalowanie aplikacji spoza Microsoft Store
  • jednoczesne wsparcie dla ActiveSync i MDM

Czego nie mamy (z tych najwaĹźniejszych):

  • brak wsparcia dla przesyłania wiadomości metodą push do telefonu (coś jak  APNS czy C2DM/GCM), taka moĹźliwość jest dla zwykłych aplikacji działających na WP8, więc trochę dziwne, Ĺźe Microsoft nie wprowadził jej dla klienta OMA DM
  • komunikacja z serwerem tylko na żądanie klienta OMA DM, lub wymuszona przez uĹźytkownika – serwer nie moĹźe zażądać zameldowania się od telefonu
  • brak zamkniętej pętli – czyli powiadamiania serwera np. o zerwaniu relacji MDM
  • nie ma moĹźliwości pobrania kluczowej infromacji o telefonie – jego numeru, bardzo ogranicza to moĹźliwość komunikacji z uĹźytkownikiem czy nawet identyfikację urządzenia
  • konfiguracja certyfikatĂłw ograniczona do zaufanych certyfikatĂłw – czyli nie moĹźna przesłać do telefonu certyfikatu uĹźytkownika np. w przypadku uwierzytelniania Exchange z certyfikatem, Microsoft proponuje w tym wypadku przesyłanie certyfikatu e-mailem lub wystawienie go na stronę www
  • brak moĹźliwości konfiguracji WiFi czy VPN – o ile VPNu w WP8 po prostu nie ma, to nie wspieranie CSP dla WiFi jest chyba niedopatrzeniem, ktĂłre miejmy nadzieję Microsoft kiedyś naprawi
  • nie ma moĹźliwości zablokowania interfejsu uĹźytkownika dla ustawień wymuszonych przez MDM – np. Ĺźeby uniemoĹźliwić uĹźytkownikowi zmianę ustawień klienta poczty
  • klient rejestracji nie jest konfigurowalny – nie moĹźna np. przesłać uĹźytkownikowi SMSa z linkiem, ktĂłry zarejestrowałby urządzenie, uĹźytkownik zmuszony jest do ręcznej rejestracji (podanie adresu email/hasła i ew. nazwy serwera)

Jeszcze dodam, Ĺźe duĹźym minusem jest fakt, Ĺźe mimo tej samej platformy (ARM) i nawet tej samej aplikacji („Company Apps”) oraz w sumie tych samych protokołów – WindowsRT róşni się znacząco. Np. do zarządzania WindowsRT trzeba modyfikować niektĂłre parametry rejestracji, o czym innym razem.

Windows Phone to overtake by 2014?

Nie mogę się powstrzymać, Ĺźeby nie skomentować artykułu o tytule „Looking at active installed base: Symbian easily third, WP to overtake by 2014?„, ktĂłry krąży ostatnio po sieci:

  1. Ciekawe podejście do tematu – wybĂłr „aktywnych” urządzeń jako tych, ktĂłre nie są starsze niĹź 3 lub 2 lata. W pewnym sensie celny – bo przecieĹź co 2/3 lata mamy szansę wymienić telefon po wygaśnięciu poprzedniej umowy. Z drugiej strony wykresy dla 2 lat i 3 lat nie róşnią się diametralnie (oprĂłcz Symbiana) – więc o co chodzi?
  2. Tytuł trochę mylący – „WP to overtake” odnosi się do tego, czy Windows Phone stanie się trzecią platformą w 2014. Do wyprzedzenia pozostaje nie tylko BlackBerry ale i Symbian.
  3. Czy WP będzie trzecią platformą – wygląda na to, Ĺźe rzeczywiście zaleĹźy od tego, czy BB 10 zostanie słabo przyjęty. Ale to chyba nienajlepsza perspektywa dla Microsoftu? Liczenie na to, Ĺźe BlackBerry powinie się noga, oznacza słabość Windows Phone jako platformy, ktĂłra jest w stanie samodzielnie wywalczyć sobie stabilną pozycję na rynku.
  4. „data compiled from Gartner, IDC and Canalys” – przydałoby się trochę konkretĂłw. Wyjaśnienia, jak dokładnie podliczono dane.
  5. „Windows Phone, by far the newest mobile OS” – hmm… czy chodzi o Windows Phone 7 nie był kontynuacją Windows Mobile?

 

przypisy do „my annoyances with Windows Phone 8”

Hi Reddit, I have been using Windows phone for nearly 2 years now, here’s my annoyances with Windows Phone 8 – warto przeczytać, tekst czytał m.in. podobno Joe Belfiore, manager programu Windows Phone.

Pozwolę sobie na skomentowanie tekstu Rahula.

Moja historia z telefonami z Microsoftem na pokładzie zaczęła się od WinMo 6. Przygodę z Windows Mobile zakończyłem na 6.5 w 2010. Kolejne dwa lata siedziałem na Androidzie. W ostatnie wakacje przez chwilę uĹźywałem Wp7.5. Z WP8 mam kontakt od mniej więcej sierpnia 2012 – od wypuszczenia SDK, w ktĂłrym był emulator. Potem uĹźywałem firmowej Lumii 920 i Lumii 820 na zmianę z Androidem.

  1. Brak centrum powiadomień – o tak! NiektĂłrzy twierdzą, Ĺźe to menu start ma być centrum powiadomień i odczytamy liczbę nieprzeczytanych wiadomości z kafelkĂłw. W praktyce oznacza to, Ĺźe jeĹźeli przegapiłeś jakąś wiadomość od aplikacji, ktĂłrej nie masz na kafelkach (np. Skype nie mam na kafelkach) – to twoja strata. Nigdy nie dowiesz się, Ĺźe ktoś coś od ciebie chciał. Nawet dla tych, ktĂłre na kafelkach masz, sprawdzenie czy są jakieś nowe wiadomości oznacza, Ĺźe musisz wyjść z aplikacji… Czyli wychodzisz do menu start, i gapisz się jak sroka w gnat czekając czy przy ktĂłrejś z aplikacji czy koncie pocztowym nie pojawia się cyferka. Czekając, bo ktoś w Microsofcie uznał, Ĺźe odświeĹźanie kafelkĂłw będzie ładnie animowane z opóźnieniem. Acha no i masz nadzieję, Ĺźe aplikacja ktĂłrą opuściłeś, poprawnie przywrĂłci swĂłj stan.
  2. Kafelek „Me” („ja”?) – nigdy nie znalazłem tu nic przydatnego. Nie pojawiają się wiadomości z Facebooka czy innych kont – widzę tylko jak ktoś oznaczy mnie na zdjęciu. MoĹźna wrzucać stąd proste aktualizacje na portale społecznościowe. Jedynym plusem tego kafelka jest moje zdjęcie na nim 😛
  3. Automatyczna instalacja aplikacji przy przesiadaniu się na inny telefon – nie miałem za duĹźo aplikacji do przeinstalowania przy przesiadaniu się np. z Lumii 920 na 820 – więc nie miałem z tym za duĹźo problemu 🙂
  4. Przycisk wyszukiwania – nie ma się co łudzić, Ĺźe Microsoft pozwoli wybrać inną wyszukiwarkę niĹź Bing. I nie ma co ukrywać, Ĺźe Bing jest słabą wyszukiwarką, więc guzik ten ma wyłącznie funkcje estetyczne, ładnie podświetlając dolną część ekranu. W zasadzie jedyne co mogłoby go uratować, to Ĺźeby zaczął działać jako przycisk wyszukiwania w aktywnej aplikacji.
  5. Brak profili dĹşwięku/wibracji – to wpisuje się w ogĂłlny schemat mocno ograniczonej liczby ustawień na telefonie. Nie chcę zaraz kaĹźdemu z kontaktĂłw przypisywać osobnej melodyjki, ale nawet proste profile typu cichy/cichy z wibracją/głośny + ustawienia multimediĂłw mi by wystarczyły. W tym momencie musisz bawić się z głośnością i ustawieniami wibracji w zaleĹźności od potrzeb.
  6. Pseudo relacja z Windows 8 – w sumie i tak byłem zaskoczony jak w pewnym momencie wczesne wersje Windows 8 w ogĂłle zaczeły rejestrować podłączenie telefonu z Windows Phone 8. Ale rozumiem, Ĺźe będzie to bolało kaĹźdego kto korzystał z WP7/7.5 i Zune.
  7. Brak blokady obrotu ekranu – oprĂłcz Youtube, ktĂłry uznaje, Ĺźe zawsze przekręcisz telefon. Przeciętnie denerwujące.
  8. Obsługa multitaskingu przez aplikacje – zgodzę się i nie. Microsoft mĂłgłby sam dorzucać tą linijkę odpowiedzialną za obsługę przerywania i przywracania aplikacji. Z drugiej strony to tylko jedna linika.
  9. Sklep – i mieszanie aplikacji dla WP8 i WP7. Tu wydaje mi się, Ĺźe Microsoft ma większe problemy – słyszałem o znikających aplikacjach, aplikacjach pojawiających się zanim deweloperzy prześlą ostateczną wersję, kłopoty z podcastami poza USA….
  10. Pasek statusu/belka statusu – ja bym akurat nie chciał, Ĺźeby była widoczna cały czas. Ale moĹźe przynajmniej opcja w ustawieniach?
  11. Odtwarzanie muzyki bez przerw – nie mam zdania, nie słucham muzyki na WP8
  12. Brak radia FM – zaskakujące, Ĺźe go nie ma. Ktoś zapomniał dodać do wymagań? Czy wszyscy w Redmond mają nieograniczony abonament na przesyłanie danych?
  13. Ograniczenia w dostępie do funkcji – Rahul pisze o Xbox music, ktĂłego nie ma w Indiach. Podcasty nie działają poza USA…
  14. Uproszczenie dzwonienia – np. brak podpowiedzi przy wstukiwaniu numeru. No i cała aplikacja do dzwonienia jest trochę dziwaczna – brak spĂłjności między poszczegĂłlnymi ekranami.
  15. Naprawić kalendarz – no tak, nawet największy kafelek kalendarza mieści „aĹź” jedno zdarzenie. I gdzie do diaska mogę zmienić domyślny kalendarz z hotmaila na coś bardziej przydatnego? Widok tygodniowy – brak.
  16.  Pokrętne sortowanie w menu ustawień – moĹźe sortowanie było alfabetyczne jeĹźeli elementy były po fińsku? Nie wiem, ale logiki tam nie ma.
  17. Hasło w „Kids Corner” – tu się zgodzę, kiedy pierwszy raz bawiłem się tą funkcją za nic nie mogłem zrozumieć czemu wymagane jest tam hasło.
  18. Kopia zapasowa menu start – nie obraziłbym się, jakby była. Ale juĹź bardziej przydałaby się kopia kont pocztowych. Bo przy przejściu z 920 na 820 skopiował się twitter i FB, ale juĹź konta pop3 – nie.
  19. Wybieranie wszystkich wiadomości – ktoś poprawił Rahula – bo jest, ale tylko dla SMSĂłw. Dlaczego nie ma tej funkcji dla emailii – to pewnie słodka tajemnica S. Ballmera.
  20. Podcasty – traktowane w WP8 po macoszemu. Chyba cały czas nie działają poza USA. Nie korzystam z podcastĂłw na WP8.
  21. IE10 i brak alternatyw – kolega sugeruje, Ĺźeby brakujący przycisk „do przodu” zastąpić przeglądaniem historii przeglądarki – w sumie moĹźe być… Brak innych przeglądarek? Prędzej czy później pojawią się, miejmy nadzieję.
  22. Instalacja aplikacji i zapisywanie załącznikĂłw na karcie SD – na karcie SD moĹźecie zapisać sobie teraz zdjęcia, muzykę i wideo. I tyle. W przypadku Nokii 820 na chwilę obecną, przy paru aplikacjach i niezbyt aktywnym korzystaniu z telefonu, zostało mi tylko 1.6GB wolnego. O ile kojarzę w najgorszej sytuacji są właściciele HTC 8s, ktĂłrzy na dzieńdobry dostają tylko około 1GB wolnego miejsca na aplikacje. Tyle potrafi zająć jedna gra (Sonic CD waĹźy o ile kojarzę 900+ MB).
  23. Alternatywa dla Zune – o ile pamiętam swego czasu Microsoft zalecał korzystanie z iTunes do zarządzania muzyką na WP8 (!). Teraz coś pozmieniali, i to FAQ poleca korzystanie z „chmury” (czyli powiedzmy szczerze – SkyDrive), Xbox Music (ktĂłry nie w kaĹźdym kraju działa) czy z karty SD (ktĂłrej obsługi nie mają flagowe telefony Nokii czy HTC 🙂 )
  24. Brak VPN – o tym jak WP8 wspiera przedsiębiorstwa napiszę inną razą
  25. Xbox Live – nie mam zdania
  26. Wypuszczanie aktualizacji – Portico pojawiło się po 3 miesiącach (grudzień 2012) a dostarczenie go na wszystkie telefony wciąż trwa. Microsoft jakoś wynegocjował sobie z Googlem utrzymanie wsparcia dla ActiveSync przez kolejne 6 miesięcy – dając Microsoftowi czas na wsparcie CardDAV i CalDAV. Czy zdążą? Zobaczymy. Zakładam, Ĺźe tak.

Od siebie dodam:

  • Niestabilne aplikacje – ale to nie wina Microsoftu. Niestety psuje obraz całej platformy. Nokia Drive+ (swoją drogą ciągle „beta”), Baconit czy Where’s my water? potrafią zamknąć się w dowolnie wybranym momencie.
  • Ograniczona dostępność aplikacji – news z wczoraj to Spotify, ale ciągle mało, mało… Gdzie np. Pandora? O aplikacjach Google juĹź nie wspomnę. gMaps się nie liczy – bo jest wolny i nie wspiera logowania zabezpieczonego SMSem
  • Darmowe aplikacje dla uĹźytkownikĂłw Nokii – super, i super, Ĺźe Nokia udostępniła Drive dla innych telefonĂłw. Ale jedna aplikacja nie sprawi, Ĺźe uĹźytkownicy np. HTC nie są niezadowoleni.

Windows Phone 8 kroczy ścieżką aktualizacji Androida

Zanim Microsoft ogłosił oficjalnie Windows Phone 8 łudziłem się, Ĺźe przyjmą model Apple jeĹźeli chodzi o dystrybucję systemu operacyjnego. Przy jednym, scentralizowanym ĹşrĂłdle aktualizacji łatwo moĹźna kontrolować to, co ostatecznie trafia do uĹźytkownikĂłw. Jednocześnie uĹźytkownicy są zadowoleni – bo ich telefony mają najświeĹźszą moĹźliwą wersję systemu w momencie wypuszczenia jej przez producenta. IT i Security są zadowolone – łatki dotyczące bezpieczeństwa itp. moĹźna instalować za jednym zamachem u wszystkich uĹźytkownikĂłw.

Niestety, obserwując proces wypuszczania tzw. Portico widać, Ĺźe Microsoft przyjął model Androida. Sami opisują to tu w ten sposĂłb: „This update will be made available at different times, depending on your country or region, mobile operator, and phone model.”

Czyli, w skrĂłcie, jesteś na łasce producenta telefonu, operatora… i na dodatek jeszcze wszystko moĹźe zaleĹźeć od kraju i regionu w ktĂłrym mieszkasz.

Jestem rozczarowany. W przypadku Androida sytuacja jest taka, Ĺźe producentom nie chce się testować aktualizacji Google na starych modelach – im zaleĹźy na sprzedaĹźy nowych urządzeń. Operator teĹź nie będzie marnował energii na przystosowanie i testowanie kaĹźdej aktualizacji na wszystkie sprzedawane telefony. Prowadzi to do sytuacji, ktĂłrą opisałem tu: Android – smutna historia osieroconych telefonĂłw.

Jak wyglądało to w praktyce? Dystrybucja aktualizacji Portico zaczęła się około 19-tego grudnia 2012 od urządzeń HTC 8x w amerykańskim T-mobile. Potem przyszła kolej na Nokie w AT&T, tuĹź przed Nowym Rokiem aktualizacja dotarła na Nokie w Wielkiej Brytanii. Od stycznia 2013 powoli reszta świata… Warto dodać, Ĺźe do tej pory nie jest dostępna na deweloperskie wersje Nokii.

Co to oznacza dla przyszłości telefonĂłw z Windows Phone 8? Podejrzewam, Ĺźe niestety nic dobrego. 2 miesiące na rozpropagowanie aktualizacji przy ograniczonej liczbie modeli telefonu i operatorĂłw? Czekam na moment, kiedy Nokia czy operatorzy ogłoszą, Ĺźe np. Lumia 920 juĹź nie będzie aktualizowana…